WTOREK 15.00-16.00
CZWARTEK 8:00-16.00.
Dzieci w wirtualnym świecie | pobierz dokument |
Nastolatki w wirtualnym tunelu | pobierz dokument |
Wszyscy przeżywamy kryzys związany z atakiem Rosji na sąsiadującą z Polską Ukrainę. Z każdym dniem mierzymy się z coraz to nowymi informacjami o sytuacji na terenach objętych działaniami wojennymi oraz z wyzwaniami związanymi z przyjmowaniem uchodźców w naszym kraju.
Zdaję sobie sprawę, że sytuacja budzi napięcie w nas dorosłych, co ma wpływ także na nasze dzieci.
W przestrzeni publicznej pojawia się pytanie - "Czy rozmawiać z dziećmi o wojnie?" Odpowiedź na nie jest oczywista - należy rozmawiać, ponieważ nie możemy dzieci izolować od rzeczywistości, ale należy tę wiedzę podawać adekwatnie do ich możliwości intelektualnych i emocjonalnych.
Zachęcam, by zwrócić uwagę na ograniczenie pokazywania obrazów wojny szczególnie młodszym dzieciom. Ważne, by odpowiadać dzieciom na pytania, które zadają. Jako dorośli powinniśmy mieć świadomość, że dzieci wyczuwają nasze emocje i są one dla nich najważniejszą informacją o bezpieczeństwie. Dlatego jesteśmy dla naszych dzieci ostoją, fundamentem, na którym mogą się oprzeć, do którego mogą się przytulić.
Można przeciwdziałać pozostawaniu w napięciu poprzez zaangażowanie się w różne czynności - te życia codziennego oraz działania pomocowe. Zachęcam szczególnie do aktywności ruchowej, która jest bardzo pomocna w rozładowaniu napięcia.
Zachęcam zainteresowanych do zapoznania się z artykułami na temat rozmawiania z dziećmi o wojnie:
https://dzieciecapsychologia.
Zobacz film: Zapal się na niebiesko.mp4
Spektrum autyzmu: https://prezi.com/view/
Polecamy filmy:
Osobom zainteresowanym polecam strony: