PODEJMOWANIE DZIAŁANIA:

1. ZBIÓRKA NAKRĘTEK – od wielu lat w naszej szkole zbieramy plastikowe nakrętki. Jest to nie tylko działanie ekologiczne, ale również charytatywne, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczamy na szczytny cel.  Dlaczego warto zbierać nakrętki?Po pierwsze recykling polietylenu, z którego zrobiona jest nakrętka jest znacznie łatwiejszy niż butelki PET. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCW, worków na śmieci, a nawet na obudowy komputerów. Po drugie butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, a tym samym objętość odpadów się zmniejsza. Opakowanie z zakrętką, niezgniecione, zajmuje bardzo dużo miejsca w drodze do miejsca recyklingu. Niestety minusem związanym ze zbiórką to cena nakrętek. Ich wartość w skupie to ok. 50-70 groszy za kilogram. Na jeden kilogram potrzeba od 300 do 500 zakrętek, zależnie od ich masy. Aby zgromadzić jedną tonę surowca, trzeba zakrętkami wypełnić ok. 65 120-litrowych worków. Dlatego zachęcamy do przynoszenia nakrętek, ponieważ każda ilość się liczy.

1. SELEKTYWNA ZBIÓRKA ODPADÓW – w szkole prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów. Uczymy w ten sposób uczniów, jak dbać o środowisko. Kosze usytuowane są na parterze, w widocznym i dostępnym dla każdego miejscu.

2. ZAKŁADANIE DOMOWEJ HODOWLI ROŚLIN – akcja ta jest skierowana przeze wszystkim dla uczniów klasy IV. Dzięki temu dzieci, poznają nie tylko o potrzeby roślin,  jakie muszą być  spełnione, aby mogły rosnąć, ale również odpowiedzialności.

3. JESTEM EKO, CZYLI JAKI? – czyli pomysł na ciekawy recykling zużytej rzeczy. Zachęcamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w naszej akcji. Co musisz zrobić? Po prostu podaj temat pracy, zdjęcie lub opis zużytej rzeczy, którą będziesz przetwarzał, zdjęcie oraz przykładowe zastosowanie tej rzeczy po recyklingu. Zastosowanie może być praktyczne lub dekoracyjne.